Welcome to the 48 teams joining us this weekend for Hoops Classic 2019! Follow the games and plays on Twitter, plus live-streaming, and action photos

 

Happy New Year and welcome to Hoops Classic once more.

We are anxiously waiting and excited for what's in store.

Is this the year you add to magical hardwood lore?

In hopes the board shows your team ahead in the final score.

The Lady Panthers and Lady Tigers look to run the table and three-peat.

Will the others rise to the challenge and compete?

The whistle will blow and the games will commence.

Do the Eagles and Lions have what it takes in their title defense?

Dribble, drive, shoot the step-back three.

Make sure the game is about WE, not all about me.

Hustle, rebound, defend the back door.

Best wishes and accolades in SWAU's Twenty-Four.

 

                                                          In Him we play,

                                                                James The

                                                                                          Vice President for Student Services

Jan. 23 - 26, 2019

Welcome    Purpose & Rules    Schedule of Events    Directions     Wireless    Dining Deals     Live Stream    Pictures

Admission—Adults ($5/day) & Students with ID/Children 9-12 ($3/day) & Small Children 0-8 (Free). Adult 3 Day Pass ($12) & Students with ID/Children 3 Day Pass ($8)

Admission SATURDAY NIGHT—Adults ($5) & Students with ID/Children 9-12 ($3)

Winners in GREEN

ROUND ROBIN GAMES

WED A (SWAU G) B (SWAU M) C (CTA) D (KHS) E (KJH)
2:40 pm vaa vs ojv cjv vs mua      
4 - 5pm OPENING CEREMONIES      
5:20 pm sta vs shs wla vs oza nda vs gaa    
6:30 pm baa vs fla WLA vs OZA mca vs sda tka vs cta spa vs nia
7:40 pm VAA vs OJV ajv vs bjv sga vs oka TKA vs CTA pat vs toa
8:50 pm SGA vs OKA NDA vs GAA MCA vs SDA CJV vs MUA SPA vs NIA
10:00 pm AJV vs BJV BAA vs FLA ____ vs ____ PAT vs TOA STA vs SHS

 

THU A (SWAU G) B (SWAU M) C (CTA) G (BRC P) H (BRC L)
7:00 am nda vs spa sda vs pat ojv vs ajv toa vs mua mca vs cjv
8:10 am nia vs tka SDA vs PAT fla vs oza shs vs bjv cta vs gaa
9:20 am NIA vs TKA MCA vs CJV FLA vs OZA oka vs wla vaa vs sta
10:30 am baa vs sga BAA vs SGA OJV vs AJV CTA vs GAA NDA vs SPA
11:40 am ____ vs ____ TOA vs MUA SHS vs BJV VAA vs STA OKA vs WLA
12:50 pm shs vs ojv toa vs mca pat vs mua sda vs cjv ____ vs ____
2:00 pm gaa vs tka spa vs cta nia vs nda SDA vs CJV fla vs wla
3:20 pm oka vs baa SPA vs CTA sga vs oza vaa vs ajv sta vs bjv
4:30 pm GAA vs TKA STA vs BJV SGA vs OZA OKA vs BAA FLA vs WLA
5:40 pm SHS vs OJV NIA vs NDA MCA vs TOA VAA vs AJV PAT vs MUA

PLAY-IN GAMES

THU A (SWAU G) B (SWAU M) C (CTA) D (KHS) E (KJH) F (KES)
8:00 pm ____ vs ____ ____ vs ____ ____ vs ____ ____ vs ____   ____ vs ____
9:10 pm ____ vs ____ ____ vs ____ ____ vs ____ ____ vs ____ ____ vs ____ ____ vs ____
10:20 pm ____ vs ____ ____ vs ____ ____ vs ____ ____ vs ____ ____ vs ____ ____ vs ____

 

*** All teams not finishing as the top seed and with at least one win in round robin play in their respective bracket will play-in for a chance to participate in Friday's playoffs

*** Losing teams in play-in games will play Friday morning/afternoon in consolation (cs) game time slots

 

ladies-lowercase                                       MENS-CAPS                           last team listed - home team & white/light jerseys

   

 
FRI A (SWAU G) B (SWAU M) C (CTA) G (BRC P) H (BRC L)
7:00 am ____ vs ____ (1) ____ vs ____ (2) ____ vs ____ (3) ____ vs ____ (4) ____ vs ____ (5)
8:10 am ____ vs ____ (6) ____ vs ____ (7) ____ vs ____ (8) ____ vs ____ (9) ____ vs ____ (10)
9:20 am ____ vs ____ (11) ____ vs ____ (12) ____ vs ____ (13) ____ vs ____ (14) ____ vs ____ (15)
10:30 am ____ vs ____ (16) ____ vs ____ (cs1) ____ vs ____ (cs2) ____ vs ____ (cs3) ____ vs ____  (cs4)
11:40 am ____ vs ____  (17) ____ vs ____ (18) ____ vs ____  (cs7) ____ vs ____ (cs5) ____ vs ____ (cs6)
12:50 pm ____ vs ____  (19) ____ vs ____ (20) ____ vs ____ (21) ____ vs ____ (22) ____ vs ____ (cs8) 
2:00 pm ____ vs ____ (23) ____ vs ____  (24) ____ vs ____ ( ) ____ vs ____  ( ) ____ vs ____ ( )

 

*** Losing teams of playoff games will play SAT evening. Tournament coordinator will assign opponents after games 1-16 are played

*** Teams participating in consolation games on FRI morning will also be assigned SAT evening opponents by tournament coordinator

*** There is a possiblity that consolation game teams and losing teams in playoffs will be assigned to play each other on SAT evening

**** ALL TEAMS ARE PLAYING ON FRIDAY MORNING/AFTERNOON AND SATRUDAY EVENING

**** Consolation (cs) games are 20 minute halves (18 running and 2 minute stoppage play – 1 timeout per half)

 

SAT A (SWAU G) B (SWAU M) C (CTA) D (KHS) E (KJH) F (KES) G (BRC P) H (BRC L)
6:15pm

____ vs ____ (3/4)

____ vs ____ (3/4) ____ vs ____  (25) ____ vs ____ (26)    ____ vs ____  (27) ____ vs ____ (28) ____ vs ____ (29) ____ vs ____ (30)
7:25pm ____ vs ____ (3/4) ____ vs ____ (3/4) ____ vs ____ (31) ____ vs ____ (32)    ____ vs ____  (33) ____ vs ____ (34) ____ vs ____ (35) ____ vs ____ (36)
8:35pm ____ vs ____ (1/2) ____ vs ____ (1/2) ____ vs ____ (37) ____ vs ____ (38) ____ vs ____ (39)  ____ vs ____  (40)  

 

9:45pm ____ vs ____ (1/2) ____ vs ____ (1/2)            

 

 

 

 

 

 

LADIES' DIVISION (Small Schools)

NORTH WEST SOUTH EAST
ajv     andrews jv bjv     burton jv cjv     chisholm trail jv mua     miami union
ojv     ozarkjv shs     scenic hills mca     macedonian pta     parkview tulsa
vaa     valley view sta     south texas sda     sandia view toa     the oaks

 

LADIES' DIVISION (Large Schools)

NORTH WEST SOUTH EAST
baa     burton nda     north dallas fla     forest lake cta     chisholm trail
oka     oakwood nia     newman oza     ozark gaa     greater atlanta
sga     san gabriel spa     spencerville wla     westlake tka     takoma

 

MEN'S DIVISION (Small Schools)

NORTH WEST SOUTH EAST
AJV     ANDREWS JV BJV     BURTON JV CJV     CHISHOLM TRAIL JV MUA     MIAMI UNION
OJV     OZARK JV SHS     SCENIC HILLS MCA     MACEDONIAN PAT     PARKVIEW TULSA
VAA     VALLEY VIEW STA     SOUTH TEXAS SDA     SANDIA VIEW TOA     THE OAKS

 

MENS' DIVISION (Large Schools)

NORTH WEST SOUTH EAST
BAA     BURTON NDA     NORTH DALLAS FLA     FOREST LAKE CTA     CHISHOLM TRAIL
OAK     OAKWOOD NIA     NEWMAN OZA     OZARK GAA     GREATER ATLANTA
SGA     SAN GABRIEL SPA     SPENCERVILLE WLA     WESTLAKE TKA     TAKOMA