Welcome to the 58 teams joining us this weekend for Hoops Classic 2020! Follow the games and plays on Twitter, plus live-streaming, and action photos

 

It started with less than a dozen in ‘96

This Classic enters play with 58 in the mix

 

All vying to dethrone San Gabriel from the land of So Cal

To stop Forest Lake in a Battle Royale

 

To halt Macedonian in its run up from the Valley Grande

And to displace Miami Union from the victor's stand

 

Your mission is set and it's absolutely clear

After all it is 2020 and everyone envisions starring in a new premiere

 

Hope you've prepared, been tested and tried

Now you must play on all cylinders and hit your stride

 

I pray your game speaks volumes as you hone your craft

Remember to add the name, Christian, as you stamp your undeniable autograph

 

A big Texas welcome as you hoop in the 25th

May the talents God loaned you be legendary and not just a myth

 

                                                                                     In Him we play,

                                                                                     

                                                                            James The

                                                                                                     Vice President for Student Services

 

Jan. 22 - 25, 2020

Welcome    Purpose & Rules    Schedule of Events    Directions     Wireless    Dining Deals     Live Stream    Pictures

Admission—Adults ($5/day) & Students with ID/Children 6-12 ($3/day) & Small Children 0-5 (Free). Adult 3 Day Pass ($12) & Students with ID/Children 3 Day Pass ($8)

Admission SATURDAY NIGHT—Adults ($5) & Students with ID/Children 6-12 ($3)

Winners in GREEN

ROUND ROBIN GAMES

WED A (SWAU G) B (SWAU M) C (CTA)   D (KHS) E (KJH)
2:30 pm OPENING CEREMONIES        
3:30 pm AJV vs CJV PAT vs SDA GAA vs VVA      
4:40 pm FJV vs NJV pat vs sda HAA vs NTA      
5:50 pm fjv vs njv baa vs sga OJV vs STA 6:30 PM tka vs nia BJV vs CAA
7:00 pm haa vs mua hva vs mca HVA vs MCA 7:40 PM aaa vs cta nda vs oka
8:10 pm BAA vs CTA spa vs wla oza vs fla 8:50 PM ajv vs cjv nta vs sta
9:20 pm FLA vs MUA AAA vs WLA bjv vs caa 10:00 PM NIA vs TKA gaa vs vva
10:30 pm OZA vs NDA NAA vs OKA SGA vs SPA      

 

THU A (SWAU G) B (SWAU M) C (CTA) G (BRC P) H (BRC L)
7:00 am STA vs HAA CJV vs GAA VVA vs AJV MCA vs BJV NJV vs PAT
8:10 am NTA vs OJV aaa vs nda SDA vs FJV CAA vs HVA cta vs spa
9:20 am nia vs fla tka vs baa NDA vs BAA wla vs oka MUA vs WLA
10:30 am SPA vs NAA TKA vs AAA sga vs oza caa vs hva cjv vs gaa
11:40 am NIA vs FLA OKA vs SGA vva vs ajv CTA vs OZA sta vs haa
12:50 pm mca vs bjv MCA vs CAA sda vs fjv njv vs pat nta vs mua
2:00 pm GAA vs AJV HVA vs BJV OJV vs HAA VVA vs CJV PAT vs FJV
3:10 pm STA vs NTA oka vs spa SDA vs NJV tka vs sga wla vs aaa
4:20 pm oza vs nia nda vs cta fla vs baa OKA vs SPA mca vs caa
5:30 pm NDA vs CTA TKA vs MUA WLA vs FLA AAA vs NIA pat vs fjv

 

THU A (SWAU G) B (SWAU M) C (CTA) D (KHS)
6:40 pm vva vs cjv BAA vs OZA HAA vs NAA mua vs sta
7:50 pm gaa vs ajv haa vs nta sda vs njv hva vs bjv

 

*** Teams finishing as the top two seeds will advance to playoffs on Friday morning. All other teams will play in Consolation Game on Friday.

 

ladies-lowercase                                       MENS-CAPS                           last team listed - home team & white/light jerseys

   

 
FRI A (SWAU G) B (SWAU M) C (CTA) G (BRC P) H (BRC L)
7:00 am oza vs nda cta vs tka baa vs wla spa vs fla BAA vs FLA
8:10 am NTA vs MCA MUA vs NDA OKA vs TKA SDA vs OJV BJV vs GAA
9:20 am NIA vs SGA bjv vs nta AJV vs FJV fjv vs ajv cjv vs njv
10:30 am haa vs mca sda vs sta (cs1) oka vs sga (cs2) nia vs aaa (cs3) CTA vs AAA (cs4)
11:40 am vva vs caa (cs5) VVA vs PAT (cs6) SPA vs WLA (cs7) NAA vs OZA (cs8) CJV vs HAA (cs9)
12:50 pm NJV vs CAA (cs10) mua vs pat (cs11) STA vs HVA (cs12) (17) (18) 
2:00 pm (19) (20) gaa vs hva (cs13) (21) (22)
3:10 pm (23) (24) -    

 

*** Losing teams of playoff games will play SAT evening. Tournament coordinator will assign opponents after games 1-16 are played

*** Teams participating in consolation games on FRI will also be assigned SAT evening opponents by tournament coordinator

*** There is a possiblity that consolation game teams and losing teams in playoffs will be assigned to play each other on SAT evening

**** ALL TEAMS ARE PLAYING ON FRIDAY MORNING/AFTERNOON AND SATURDAY EVENING

**** Consolation (cs) games are 20 minute halves (18 running and 2 minute stoppage play – 1 timeout per half)

 

CONSOLATION GAMES

SAT C (CTA) D (KHS) E (KJH) F (KES) G (BRC P) H (BRC L)
6:15 pm (25) (26) (27) (28) (29) (30)
7:15 pm (31) (32) (33) (34) (35) (36)
8:15 pm (37) (38) (39) (40) (41)

(42)

9:15 pm (43) (44) (45) (46)    

 

CHAMPIONSHIP GAMES

SAT A (SWAU G) B (SWAU M)
7:00 pm (3/4) (3/4)
8:20 pm (3/4) (3/4)
9:40 pm (1/2) (1/2)
11:00 pm (1/2) (1/2)

 

 

 

 

 

 

LADIES' DIVISION (Small Schools)

NORTH WEST SOUTH EAST
fjv     forest lake jv haa     houston bjv     burton jv ajv     andrews jv
njv     north dallas jv mua     miami union caa     conroe cjv     chisholm trail jv
pat     parkview tulsa nta     north tampa hva     highland view gaa     greater atlanta
sda     sandia view sta     south texas mca     macedonian vva     valley view

 

LADIES' DIVISION (Large Schools)

PACIFIC MOUNTAIN CENTRAL ATLANTIC
aaa     andrews oka     oakwood baa     burton fla     forest lake
cta     chisholm trail spa     spencerville sga     san gabriel nia     newman
nda     north dallas wla     westlake tka     takoma oza     ozark

 

MEN'S DIVISION (Small Schools)

NORTH WEST SOUTH EAST
FJV     FOREST LAKE JV HAA     HOUSTON BJV     BURTON JV AJV     ANDREWS JV
NJV     NORTH DALLAS JV NTA     NORTH TAMPA CAA     CONROE CJV     CHISHOLM TRAIL JV
PAT     PARKVIEW TULSA OJV     OAKWOOD JV HVA     HIGHLAND VIEW GAA     GREATER ATLANTA
SDA     SANDIA VIEW STA     SOUTH TEXAS MCA     MACEDONIAN VVA     VALLEY VIEW

 

MENS' DIVISION (Large Schools)

PACIFIC MOUNTAIN CENTRAL ATLANTIC
BAA     BURTON NAA     NEWMAN ARL AAA    ANDREWS FLA     FOREST LAKE
CTA     CHISHOLM TRAIL OKA     OAKWOOD NIA     NEWMAN INT MUA     MIAMI UNION
NDA     NORTH DALLAS SGA     SAN GABRIEL TKA     TAKOMA WLA     WESTLAKE
OZA     OZARK SPA     SPENCERVILLE